SI Amateur Saturday Tee Times

2014 STATEN ISLAND AMATEUR

SATURDAY, JULY 19TH, 2014

SILVER LAKE

 

TEE TIME

PAIRINGS

6:30

MIKE RYAN, GEORGE WONICA, JR., TOM PISCIOTTANO, BART BATTISTA

6:39

VIN DICRESCENTO, VIC STORA, ART TRUSCELLI, T.J. POLK

6:48

CHRIS KLINE, MATT ZUNTAG, STEVE SOCCI, MICHAEL YOUNG

6:57

STEVE SCHWAB, JR., TOM GIORDANO, RYAN FEENEY, CHRIS MASCALI

7:06

LOU CANTELMO, STEVE ODESSA, MIKE MAROTTA, ERIC NELSON

7:15

ARMANDO IACOBELLIS, MIKE LIEBERMAN, TOM O’LEARY, ED PERPETUA

7:24

JOHN WOODMAN, BILL BYRNES, JOE RAFFERTY, AL SALA

7:33

DAN PIZZUTO, MIKE CLEMENTE, PAUL ULANICH, ERIC DELIN

7:42

SEAN HAGGERTY, DOUG JOHNSTONE, BRENT FREDERICKSEN

7:51

JESSE CLEMENTE, MARIO MASTROMARINO, JACK KINLOCK, JOHN BARANELLO

8:00

TERENCE HAGGERTY, MIKE WALSH, JOHN DUNKLE

8:09

JOE CLEMENTE, GARY BENEDICT, BRIAN BUCHRIESER

 

36 HOLE QUALIFYING

45 PLAYERS FOR 23 SPOTS

SUDDEN DEATH PLAYOFF IF THERE IS A TIE FOR THE 23RD SPOT

2014 Jody's Junior Classic

 

JODY’S JUNIOR CLASSIC

 

1ST ROUND PAIRINGS

 

SILVER LAKE GOLF COURSE

 

TUESDAY, JULY 8ST, 2014

 

 

TEE TIME

PAIRINGS

11:00

BRENT FREDERICKSEN, ARTHUR ALBERO, PAUL BLANCHARD

11:08

CHRIS FAZIO, TIM MOONEY, JOSHUA DIKER

11:16

TOM PISCIOTTANO, FRANK GARGANO, JUSTIN SANCHEZ

11:24

JASON RAFFONE, VIC MASI, WILLIAM O’HALLORAN, CHRIS GALLO

11:32

JOHN CAPUTO, ANDREW BALLOU, JOHN PAUL KELLY, JOE GRAZIANO

11:40

PAUL NORDEN, MATT MOONEY, ED O’NEIL

11:48

JERRY SANCHEZ, MARK STUTO, NICHOLAS FOPPIANO, MARK ZAWISNY

11:56

PRISCILLA HEMWAY, ALISON ZAETS, KELLIE ANDERSEN

12:04

TAYLOR O’HALLORAN, KAITLYN MONAHAN, SARAH PERINE, MARIA MASI

12:12

STEPHANIE STUTO, JENNIFER KELLY, JAME ABBRUZZE, ALYSSA SELMER

 

 15-18 BOYS: 18 HOLES, LOW 8 QUALIFY FOR MATCH PLAY

 

11-14 BOYS: 12 HOLES, LOW 8 QUALIFY FOR MATCH PLAY

 

GIRLS (ALL): 12 HOLES, LOW 4 QUALIFY FOR MATCH PLAY

 

Home

Entry Forms for 2014 are now available!

Welcome

Welcome to the SIGA website!  Check our pages for Tournament Information, including Entry Forms, Results from tournaments, and our annual calendar.

 

Congratulations Winners!!

NYC Amateur:

Men's Division: Xander McDonald Smith

Senior Division: George Zahringer

Super Senior Division: Tom Fox

Staten Island Classic:

Gross Division: James Buttermark

Net Division: Mike Ryan

Parent/Child:

Gross Division: Lou and James Buttermark

Net Divsion: Neal and Brent Fredericksen